• Hesabım

Yılmaz Babaoğlu (1934- 2020)

Yazar: Hasan Şimşek
Yılmaz Babaoğlu (1934- 2020)

YILMAZ BABAOĞLU ( 1934- 2020 )
Vefatının 40. gününde Karaman’ın öncü ve duayen sanayicisi Yılmaz Babaoğlu İKEV’de anıldı. Yılmaz Babaoğlu, her ne kadar nüfus kaydında 1936 olsa da,1934 yılında Karaman’da doğdu, annesi Fadim Hanım, babası  Osman Bey’dir. 1944 yılında Neriman Hanım ile evlenir.  Büyükten küçüğe doğru Meral, Sema Necati ve Seval adında şimdi hayatta olan dört çocuğu vardır.

 

Yılmaz Babaoğlu 13 Ocak 2020 tarihinde Konya’da vefat eder, 14 Ocak 2020 tarihinde de Karaman’da bir aile mezarlığı olan Babaoğlu Mezarlığına defnedilir.

İşte biz de, İKEV Başkanı  Sayın Suat Yıldırım’ın daveti üzerine vefatının 40. gününde Kur’an ve dualarla anmak üzere İKEV’in Bakırköy merkezindeki binasında yakınları ve sevenleri ile birlikte  orda olduk.

İKEV Başkanı  Suat Yıldırım’ın her zamanki mütevazı hâliyle açılış konuşmasından sonra, emekli  edebiyat öğretmeni Kadriye Kuşun Hanımefendi ,söz alarak,

Rahmetli Yılmaz Babaoğlu için,

“Gençle genç, çocukla çocuk, iş dünyası ile iş insanı gibi konuşan, toplumdaki her kesim insanla ilişki kurabilen, herkesin gönlünde yer eden, Karaman”ın bir rehberi  değerlendirmesini  yaptı.”

 İKEV Kurucu Başkanı Sayın Suat Sözer’de,

Yılmaz Ağabey, diyerek başladığı konuşmasında özetle,

“ Karaman’ın ulu çınarı, işçilerin babası, öğrencileri hamisi, doğduğu toprakların sevdalısı, her yararlı faaliyetin bağışçısı ve Karaman’ın öncü ve en büyük sanayicisi “dir. diyerek başladığı konuşmasında,

“ En zor şey, çok yönlü, çok renkli  kişileri anlatmaktır.

Yılmaz Babaoğlu gibi hayat tecrübesi zengin, aile ve dost çevresi geniş, keyif alan ve keyif vermeyi bilen ,gönül ehli, duygu yüklü  dobra ve organik bir insandı.

Marka tutkusu yoktu, kıyafetlerinde ve gittiği mekânlarda rahatlığı tercih ederdi. Müsrifliği sevmeyen kişiliğine rağmen, cömertliğini tüm Karaman çok iyi bilirdi.

Karamanlılar Vakfı ( İKEV’e )’na yaptığı yardımlara, öğrencilere verdiği burslara, gariplere el uzattığına ben tanığımdır.

Hiçbir başkasına özenmemiş, haset etmemiş, kötülük düşünmemiştir. Karaman’da BİFA’ dan sonra kurulan tüm Bisküvi Fabrikalarını teşvik etmiş ve tecrübesin onlar aktarmıştır.

Yılmaz Bey’in özü, sözü bir, şeffaf bir düşünce yapısı olduğu gibi, bu konuda da çok içten ve samimi idi.

Mal, mülk, servet, eş-dost zengini bir insandı.

Karaman’a 4 adet ilköğretim okulu yaptırıp, Milli Eğitim’e destek vermiştir. Ayrıca Babaoğlu Camii de onun eseridir.

Bİfa grubunda çalışan bütün işçilerin Üniversite’ye giden çocuklarına her ay burs yardımı yapmayı ilke edinmiştir.

Eğitime yaptığı katkılardan dolayı TBMM kendisine ONUR ÖDÜLÜ  vermiştir.

Bifa Fabrikası’nın duvarlarında Yılmaz Abi’nin şu sözü yazar: “Sonsuz Mesuliyet duygusu ile çalışmak insana huzur verir.”

Sayın Suat Sözer “Kendisine Allah”tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum.”diyerek sözün bitirmiştir.

Toplantıda bulunan kızları duygusallıklarına egemen olamayacaklarını düşünerek konuşmak istememişlerdir. Toplantı sonrası kendileri ile görüştüğüm Sema ve Seval hanımlara konuşsaydınız ne söylemek isterdiniz sorumuza karşılık, Sema EREN Hanımefendi,

“ Babam;Karaman’a ait her şeyi,insanlarını, toprağını, tarlasını,gecesini,gündüzünü, yağmurunu,her köşesinde var olan anılarını, dününü ve bu gününü o kadar çok sevdi ki, gerçekleştirdiği atılımlarla burayı tüm sokaklarındaki evlerde aynı anda petibör pişiriliyormuşçasına mis gibi bisküvi  kokan bisküvi başkentine çevirdi.

Karaman’a olan sevgisi sadece geçmişte ve  bugünde kalmadı; bunu geleceğe, toplumun değer yargıları ile bilgilerini, yeni  nesillere aktarılması için eğitime verdiği önem ve destek  ile taşımaya çalıştı. Babam için eğitim, insanın insan olma yolundaki adımlarını tek tek attıran mükemmel ötesi bir süreçti. Bu adımlarda ilerledikçe kişilerin hayatın her koşuluna uyum sağlamaya  yönelik  çözüm üretme arayışının gelişeceğini ve ülkemizin değerine değer katacağına inancı büyüktü.

Bizleri büyütürken de bu değer yargılarını hep ön planda tuttu.

Onu çok özlüyoruz ve özleminde hiç bitmeyecek… “  şeklinde kısa bir değerlendirme yapmıştır.

Yılmaz Babaoğlu, özgür, atılımcı, özgüveni yüksek, yaratıcı bir kişilik yapısına sahip lider bir iş adamı olarak,

1960’lı yıllarda Bifa Bisküvi Fabrikasına ortak olmasıyla başlayan sanayiciliği,

>Bifa Biskivü ve Gıda Sanayi A.Ş.

 >Bifa Oluklu Mukavva Sanayi A. Ş.

>Bifa Un ve Gıda Sanayi A.Ş

> Babaoğlu Yem ve Tavukçuluk Tic. A.Ş.

>  Özel Babaoğlu İlk, Orta, Lise ve Koleji,

Rahmetli Yılmaz Babaoğlu’nun Karaman’a bıraktığı en büyük yatırımlardır. Ruhu şad olsun.

Paylaş